Sol foroven, lidt for meget vind forneden. Sådan vil de fleste nok bekrive årets Furesøkonkurrence. Lidt usædvanligt blæste der en let til frisk vind fra sydøst, lidt kraftigere i stødene, så det var den sydlige del af søen som tiltrak de fleste fiskere, i takt med at vinden tiltog i løbet af dagen. Vinden påvirkede dog ikke fiskeriet synderligt. Der blev fanget pænt med fisk, selvom det ikke var mosterfisk, der blev fanget, så var det samlede indtryk, at de fleste havde en hyggelig dag i foreningens tegn. Det er rart, der er en fast kerne som deltager hver år, og som ser konkurrencen som en fast begivenhed i fiskekalenderen. Særlig glædeligt er det også at se nye medlemmer deltage, og derved blive en del af fællesskabet i LF.
I dommerbåden begyndte de første meldinger allerede at indløbe ved 7-tiden, og det fortsatte resten af konkurrencen. SMS´erne bimlede ind på dommerens telefon med fine billeder af flotte fangster og glade lystfiskere. Der var også opringninger fra deltagere der lige ville høre om “stillingen”.
Afslutningen og præmieuddelingen var blevet henlagt til stationen i Frederiksdal, da stationen i Holte var lukket på grund af de såkaldte “Holtedage”, hvor man afspærrer den del af Vejlesøvej, hvor stationen ligger. De deltagere som havde valgt at køre ned til Frederiksdal i forbindelse med præmieuddelingen var ikke alene. Faktisk skulle man tro at København og omegn var taget til Frederiksdal. Ikke for se præmieuddeling, men for at sejle i kano eller tage på skovtur, for det var sværere at finde en parkeringsplads end ved en landskamp i Parken.
Furesøpokalen som i de seneste år har været vundet på en sandart blev i år vundet på en aborre. 1,120 kg og 44. cm. Aborren blev nappet af Jan Kristoffersen. Aborren udgjorde 74,6 % af mindstevægten på sølvmedaljen i henhold til foreningens præmieringsregler. Nærmeste konkurrent var Ulf Hansens gedde, der udgjorde 57,8 %, så det var ret overbevisende. Stort tillykke til Jan Kristoffersen, som er en fast deltager til Furesøkonkurrencen.
Efter konkurrencen var der den sædvanlige grill-komsammen, hvor duften af bøf og pølser overskyggede duften af grøn salat. Sjovt nok var der ingen der grillede fisk. Niels Buch Jørgensen havde fremskaffet et flot præmiebord fra vores trofaste sponsorer. Du finder listen med sponsorer under nedenstående billedgalleri fra konkurrencen.
Største gedder: 5,200kg – Ulf Hansen, 5,10 kg – Mark Buch – 5,10 . Martin Blond-Sørensen
Største aborrer: 1,120 kg – Jan Kristoffersen, 0,825 kg – Martin Blond Sørensen, 0,655 – Per Lien Pedersen
Største sandart: 2,100 kg – Mark Buch,















Furesøkonkurrencens sponsorer – Husk de støtter os, det kan de kun, hvis vi støtter dem.




