Så er september nummeret af Lystfiskeri-Tidende på vej!

Så er september nummeret af Lystfiskeri-Tidende på vej til din postkasse.

Her kan du blandt andet læse om:

  • Formandens leder – “Husk nu det hele”,
  • Om de lunefulde aborrer i Esrum Sø og hvordan man “snører” dem – eller forsøger at gøre det,
  • Det nye låsesystem på vores Lyngby Station,
  • Per Plenge in memoriam,
  • Lystfiskerberetninger fra vores medlemmer.

Kan du ikke vente, så kan du som sædvanligt læse Tidende HER.

Stor flot Esrumaborre. Johan Dahl var en tur på Esrum i det smukkeste vejr og fangede her på jig en aborre på 1700 g og 50 cm. Desværre fik Johan ikke anmeldt fisken rettidigt, så den er ikke at finde på præmiefiskelisten. Men forsiden af Tidende er vel en god trøstepræmie. Billedet er sjette kandidat til årets forsidebillede. Fotografen afsløres i Januar / Februar nummeret 2024-