Vild, vildere, Arresø

Arresø gik helt amok i sidste halvdel af marts. Ikke tidligere i foreningens historie er der anmeldt så store flotte fisk fra søen. Så midt i den megen snak om en general nedgang i vores fiskebestande, så er det glædeligt, der er fanget så mange flotte fisk. Generelt har fiskeriet i Arresø været rigtig godt i løbet af vinteren og det tidlige forår. Prøv at se de flotte fangster:

 

Martin Blond-Sørensen fangede d. 17. marts dette smukke eksemplar af en sandart på en “fireball rig med en skalle” Vægten viste 6 kg ligeud og længden var 79 centimeter. Brian Jensen fotograferede i det flotte vejr.

Dagen efter d. 18. marts fangede Hotho Vestergaard denne flotte sandart på 6,9 kg. Den var 78 centimeter lang og blev fanget på et “vertikalt fisket gummidyr”.

Vores formand, Bo Guldager, ville også være med i festen og fangede d. 26. marts en ordentlig “basse” på hele 8,3 kg. Søren Græsborg´s fiske- og fotoservice stod for fotograferingen. Et måske lidt bredere smil på formandens anstrengte ansigt havde været ønskeligt, men det var en tung sag.

Kæmpe stort tillykke til de tre storfangere.